Logo Karkhanegi

خود اشتغالی یا خویش فرمایی چیست؟

خوداشتغالی

خوداشتغالی یا خویش فرمایی به آن دسته از مشاغل گفته می شود که در آن فرد بریادگیری نرم افزارهای مرتبط با یک شغل، مهارت در جستجو و وبگردی و مهارتهایی از این دست نقش مهمی درای خود کار می کند و کارفرمای خود می باشد و از روش های مختلف درآمدزایی می کند، برخلاف کارمندان یا کارگران که حقوق و دستمزد خود را از کسب و کار دیگران به دست می آورند. 

در این مدل کسب و کارها در واقع فرد و تجارت در عمل یکی هستند و شخصی که تجارت را راه‌اندازی می‌کند، مسئولیت مدیریت، قراردادها، مسایل مالی و … تجارت را به عهده دارد و به همین دلیل ریسک پذیری از مشخصات این نوع کسب و کار محسوب می شود زیرا درآمد ثابت نیست و به شرایط مختلفی بستگی دارد.

انواع خوداشتغالی

از جمله مشاغل خویش فرمایی می توان به خدمات آموزشی، بهداشتی، درمانی، بازرگانی، فنی، مشاوره ای، ساختمانی، کارگاه های کوچک، فعالیت های دورکاری یا فریلنس، خدمات سیار و … اشاره کرد.

کسب و کارهای خانگی از نمونه های خوداشتغالی یا خویش فرمایی می باشد.

وام های ویژه خوداشتغالی

سه گروه مشاغل مورد حمایت قرار می‌گیرند:

یک گروه همان اشخاص حقیقی هستند که براساس مهارت همه کار را خودشان انجام می‌دهند و تسهیلات را هم خودشان دریافت می‌نمایند.

گروه دوم کسانی هستند که مهارت دارند ولی در بحث بازاریابی و فروش نیازمند افراد دیگر هستند.

گروه سوم افراد و مجموعه هائی هستند که توان مدیریت و حمایت از این اشخاص را دارند که از این‌ها به عنوان پشتیبان نام می‌بریم؛

بر اساس تحقیقات انجام شده گروه سوم در کشور های مختلف دنیا بسیار هستند و باید تلاش کنیم کسب و کار های خانگی به این سمت و سو پیش بروند و امکان کار در عرصه وسیع‌تری فراهم آید.

ایده های کسب و کار

جدید ترین ایده های کسب و کارهای خود اشتغالی را از اینجا دنبال کنید.

این مطلب را برای دیگران ارسال کنید

هیچ نظری وجود ندارد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای جستجو تایپ کرده و اینتر را بزنید

سبد خرید